top of page

علی یونسی

دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف, توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب در تاریخ 22 فروردین 1399 بصورت خودسرانه دستگیر شد. تا این تاریخ, تیرماه سال 1399, وی در زندان سپری میکند و اخبار حاکی از این است که او به بیماری کرونا مبتلا شده.

بعد از تقریبا یک ماه بیخبری و در پی اعتراضات دانشجویان دانشگاه شریف, قوه قضاییه رژیم ایران نهایتا در تاریخ 16 اردیبهشت 1399 اعلام کرد که علی یونسی و همکلاسی وی امیرحسین مرادی, بازداشت شده اند. امیر حسین مرادی در تاریخ 22 فروردین 1399 ناپدید شد و در عصر همان تاریخ علی یونسی با ظاهری زخمی شده ناشی از شکنجه, توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب به منزل برده شد و سپس به زندان بدنام اوین برده شد.


علی یونسی که تنها 20 سال سن دارد موفق به کسب جوایز زیادی در رشته تحصیلی خود شده. وی در سال 1397 موفق به کسب مدال طلا در دوازدهمین دوره المپیاد فضانوردی و ستاره شناسی در کشور چین شد. قبل تر وی موفق به کسب مدال نقره و طلا در سالهای 1395 و 1396 در مسابقات کشوری شده بود.


در 6 اردیبهشت 1399، خواهر علی یونسی ، آیدا یونسی ، یک ویدئوی توییتر منتشر کرد مبنی بر اینکه سپاه قبل از دستگیری ، به علی نزدیک شده واو را مورد ضرب و شتم قرار داده است. وی گفت: "در كدام قسمت از قانون گفته شده است كه مأمورین سپاه می توانند یك دانشجوی 20 ساله را در خیابانها مورد ضرب و شتم قرار دهند و بدون هیچ دلیلی او را خونین كنند." آیدا ادامه داد: "اگر این کار را با او در خیابان انجام دهید ، با او درهای بسته در زندان چه می کنید؟

آیدا اظهار داشت که برادرش بیش از دو هفته تحت بازجویی شدید بوده است.

یک مقام گفت که علی در روز سه‌شنبه 9 اردیبهشت 1399 آزاد خواهد شد ، اما این اتفاق نیفتاد و اکنون به نظر می رسد که دولت ایران قصد دارد علی را به اتهامی دروغین متهم کند که ممکن است منجر به زندانی شدن علی شود یا به اعدام شدن وی منجر شود.

سخنگوی قوه قضائیه, غلامحسین اسماعیلی, گفت: این دو دانشجو به دلیل تماس با گروه مخالف حکومت ایران ، سازمان مجاهدین خلق ایران, دستگیر و "در تلاش برای انجام عملیات خرابکارانه" بودند - گرچه هنوز هیچ مدرکی برای این امر ارائه نکرده اند. در 22اردیبهشت 1399 ، وزارت امور خارجه ایالات متحده اظهار داشت که این اتهامات جعلی است.

برادر علی ، اخیراً اظهار داشت كه علی در 56 روز زندانی بودن در سلول انفرادی به کرونا منعقد شده است. اکنون علی به سلول کوچکی در بند عمومی زندان اوین منتقل شده است ، اما به شدت بیمار است. وی از معالجه کافی پزشکی و یک وکیل محروم شده است ، در حالی که مقامات ایرانی فکر می کنند که برای بازداشت وی ، اتهاماتی را مطرح کردند.

در زندان اوین ، زندانیانی که علائم آزمایش آنها مثبت بوده ، هنوز سلولهای خود را با زندانیان سالم به اشتراک می گذارند ، و جان بسیاری از آنها در خطر است. مقامات ایران در رفع این مشکل بی عمل بوده اند. این یک جنایت مستقیم علیه بشریت میباشد.

بسیاری از اعضای نمایندگان مردم ، شخصیت ها و همچنین انجمن ها و ارگان های بین المللی از رژیم ایران خواسته اند امیر مرادی و علی یونسی را آزاد کند. این افراد شامل برندگان جایزه نوبل ، گروهی از اعضای پارلمان اروپا ، عفو بین الملل ، کمیته های مجلس در انگلیس ، ایتالیا ، استرالیا ، کانادا و بلژیک ، فدراسیون حقوق بشر ایتالیا ، سازمان های غیر دولتی از ایتالیا ، کمیته مسلمانان در فرانسه ، نمایندگان ایرلندی ، کمیته بین المللی در جستجوی عدالت به نمایندگی از 4000 نماینده مجلس در اروپا و ایالات متحده ، کمیته نمایندگان مجلس از رومانی ، نمایندگان مجلس و مقامات کشورهای عربی و کمیته شهرداران فرانسه.

دبیرکل سازمان ملل متحد ، کمیساریای عالی حقوق بشر و شورای حقوق بشر و همچنین سازمان های بین المللی حقوق بشر باید برای تأمین آزادی این بازداشت شدگان و اعزام مأموران بین المللی برای بازدید از آنها سریعا اقدام کنند.

Comments


bottom of page